Nejen obytná část domu, ale také technická místnost, kotelna, garáž či zahradní domek. Každý prostor a stavba mají svá specifika, která je třeba brát v potaz i při volbě zabezpečení. Jen kvalitní vstupní dveře rozhodně nestačí.
Více než 273 milionů Kč. Takovou škodu spáchali v loňském roce zloději při vloupáních do domů, bytů i chat a chalup. Je tedy jasné, že zabezpečení je důležité. Nejvíce práce s ním mají většinou majitelé rodinných domů, protože veškerá odpovědnost leží na jejich bedrech, a navíc zloději mohou volit z více přístupových cest.
Začněte tzv. od podlahy. Tedy vlastně od branky, brány či vrat, které pro zloděje tvoří první překážku. Rozhodně by neměly být jen pomyslné. U samotného domu musíte zabezpečit nejen vstupní dveře, ale i veškeré boční vchody, dveře garáží či sklepů. Právě na ty se dost často zapomíná. Přitom se v nich ale skladuje hodně drahých věcí: kola či elektrokola, jejichž ceny se šplhají do vyšších desetitisíců, u mnoha modelů i hodně přes sto tisíc korun, vybavení na lyže, střešní box na auto. K tomu sekačka a další moderní technika k údržbě zahrady apod.
Přehlížet zabezpečení technických místností, sklepů, garáží či dalších vedlejších staveb u domu by se nám tak nemuselo vyplatit. Zloději totiž rádi hledají alternativní cesty a vždy volí tu nejsnazší.
„I na dveře či vrata proto patří stejně kvalitní zámek jako na vchodové dveře – s bezpečnostní certifikací, odolný vůči výkyvům počasí a především různým zlodějským metodám, jako je vypáčení či přeražení,“ zdůrazňuje Petr Neuvirt. Překonání zámku ve 3. třídě běžnými tichými metodami dá lupiči pořádně zabrat, a je velmi pravděpodobné, že si svůj pokus rozmyslí.
Bezpečnostní by měly být i samotné dveře, ať už ty interiérové, které oddělují zázemí domu, tedy např. kotelnu, sklep, komoru či domácí dílnu, od obytného prostoru, nebo exteriérové, jimiž se často vchází přímo zvenku.
Vzhledem k tomu, že na všech těchto místech je rovněž zapotřebí zabránit případnému šíření ohně, nezapomínejte, že by tyto bezpečnostní dveře měly splňovat také základní požární parametry. V případě kotelny to přímo vyžaduje i platná legislativa. Stejně tak zákon předepisuje protipožární dveře i u garáží, a to v místě, kde jsou přechody do obydlených prostor domu. A vzhledem k tomu, že tyto dveře obvykle oddělují vytápěný obytný interiér domu a nevytápěné prostory, měly by být také tepelnou bariérou.
Při výběru zvažte i protihlukovou nebo kouřotěsnou úpravu dveří, což je u dveří do technických místností a garáží velmi praktické.
Kdo by požadoval, aby dveře tvořily také tepelnou bariéru, může sáhnout po dveřích s úpravou Klima. Např. dveře s úpravou Klima III zvládnou rozdíl teplot do 20 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 50 °C. Díky široké nabídce povrchů a dekorů nemusíte ani v případě dveří do technických místností a garáží rezignovat na design.
Pozornost věnujte sklepním okénkům. Nepodceňujte jejich rozměry, protože zloděj se dokáže protáhnout i velmi úzkým prostorem. Okna vždy důsledně zavírejte a můžete-li, instalujte na ně bezpečnostní fólii. Zabrání snadnému rozbití okna a navíc zamezí výhledu dovnitř pro situaci, že by váš sklep obcházel tipař.
Zabezpečit můžete i jednotlivé drahé předměty v garáži či ve sklepě. Použít můžete např. některý z bezpečnostních systémů, které lze připevnit na stěnu, strop či dveře. Ocelovým lankem nebo řetězem pak třeba kolo nebo dětský kočárek uzamknete.
„Na kolo můžete využít také kotoučový zámek s čidlem, který se připevní na kolo a reaguje na manipulaci alarmem s hlasitostí 110 dB,“. Odradí tak nejednoho nenechavce, který většinou se zvukovým alarmem u jízdního kola nepočítá. Tento zámek můžete použít i na cestách.
Mechanické zabezpečení vedlejších místností a staveb můžete ještě posílit prvky elektronického zabezpečení.