Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?
Možnost předčasně splatit hypotéku byla a ještě doposud je stále
dostupná. V praxi jste ji mohli splatit v podstatě kdykoliv a tento úkon
pak ani nestál moc peněz. S novelou zákona o spotřebitelském úvěru se
však může vše změnit. Co potřebujete vědět?
Předčasné splacení hypotéky dnes
Kolik stálo předčasné splacení úvěru před rokem 2016
Vyšší poplatek za předčasné splacení v rámci novely zákona
Příklady poplatků za předčasné splacení hypotéky v praxi
Předčasné splacení hypotéky dnes Od roku 2016 mohly banky svým klientům za předčasné splacení hypotečního úvěru účtovat maximálně účelně vynaložené náklady. Těmi se pak rozumí především administrativní poplatky. V praxi se tak dříve neúnosný poplatek za předčasné splacení smrsknul řádově na stokoruny. Podle soudu však ne všechny banky toto pravidlo respektovaly a čím dál více jich usilovalo o to, aby se poplatek za předčasné splacení zákonně zvýšil.
Dále je také aktuálně zdarma ještě tzv. mimořádná splátka, a to jednou za rok. Možné je pak splatit až čtvrtinu z celkové výše úvěru, a to během jednoho měsíce před výročím smlouvy. Příznivější situace nastává také v případě, kdy je během období fixace hypotéku nutné doplatit z důvodu prodeje nemovitosti. Po 2 letech od jejího nabytí vám banka může naúčtovat maximálně 1 % z předčasně splacené částky, nejvýše však 50 tisíc korun. Zákon zároveň umožňuje splatit úvěr bez jakýchkoliv nákladů do 3 měsíců poté, co banka klientovi sdělí novou výši úrokové sazby na další období fixace.