Zvolte si typ nemovitosti

VÝBĚR VHODNÉHO MATERIÁLU PRO ZASTŘEŠENÍ PERGOL

VÝBĚR VHODNÉHO MATERIÁLU PRO ZASTŘEŠENÍ PERGOL

Plánujete s příchodem jara i novou pergolu nebo skleník ? V tomto článku se podíváme, jak vybrat ten správný materiál, aby vaše pergola zůstala déle jako nová.

Na výběr je z mnoha různých možností. Jak ale poznat, jaký je pro vás ten pravý? Shrneme si klíčové vlastnosti jednolivých typů desek pro usnadnění při vašem rozhodování.

Všechny desky jsou vyrobeny z polykarbonátu vysoké kvality. Předností polykarbonátu je především jeho odolnost, nízká hmotnost, jednoduchá instalace, příznivá cena a odolnost proti povětrnostním podmínkám. Polykarbonátové desky jsou vybaveny UV ochrannou vrstvou, která nepropouští složku světla způsobující zahřívání, blednutí a degradaci. Nejčastěji vyráběné produkty z polykarbonátu jsou skleníky, pergoly a přístřešky.

VÝBĚR VHODNÉHO POLYKARBONÁTU NA ZASTŘEŠENÍ PERGOL

Dutinkový polykarbonát
se vyznačuje svými tepelně-izolačními schopnostmi a nízkou hmotností, přes to jsou dutinkové desky odolné. Díky speciální úpravě odráží tepelné záření a chrání tak vás i vaše prostředí před nežádoucími vlivy. Vybrat si u nás můžete z mnoha rozměrů, tlouštěk nebo i barevných variant. Dutinkové desky pro zastřešení jsou vhodné v tloušťce od 10 – 25 mm o velikosti od 1 – 6 m. Desky je možné také naformátovat na vámi požadované rozměry.

Plný polykarbonát je vhodný pro zastřešení pergol. Desky jsou k dispozici s oboustrannou úpravou proti UV záření. Plný polykarbonát je k dispozici ve více barevných variantách, tloušťkách a rozměrech. Tento materiál je až o 50 % lehčí jak sklo, přitom skoro identický. Využít ho lze pro zastřešení pergol, nebo skleníků. Oproti dutinkovému polykarbonátu, nebo sklu jsou plné desky pevnější. Mají velice dobrou propustnost světla. Naopak hmotnost je o něco větší. Důležité je, že plný polykarbonát je díky své hmotnosti a exkluzivitě o něco dražší. Vhodná síla polykarbonátu pro zastřešení je od 8 mm.

Trapézový a vlnitý polykarbonát
je k dispozici v hladkém nebo krupičkovém provedení. Hlavními přednostmi trapézových desek jsou vysoká odolnost proti krupobití a dlouhá živostnost. Na výběr je mezi čirou, bronzovou nebo stříbrnou barevnou variantou. Pokud potřebujete více prosvětlený prostor pod vaší pergolou, doporučujeme zvolit čirou variantu desky. Pro zastínění je vhodné použít základní bronzové zbarvení desek. V dalším kroku je možné zvolit povrch desky. Hladký povrch propouští více světla, nebo krupičkový, který světlo rozptyluje, v tomto případě nejste vystaveni přímému slunečnímu svitu, přesto je prostor pod přístřeškem dostatečně prosvětlen. Pro zpestření desingu máme na výběr další barevné varianty desek s hladkým i krupičkovým povrchem.

Barva a provedení

Dutinkový polykarbonát je vyráběn v čirém a bronzovém barevném provedení. Další variantou je dutinková deska HEATSTOP, jediná čirá deska která redukuje pronikání tepla a zároveň do zastřešeného prostoru propouští dostatek světla. Dutinková deska HEATSTOP je vhodná pro zastřešení, kde je potřeba dokonalé osvětlení bez skleníkového efektu. Další možností pro zastřešení pergol a přístřešků je varianta v bronzovém provedení, jelikož redukuje propustnost světla a tepla. Čirá varianta je využívaná především do pergol a skleníků.

Trapézový a vlnitý polykarbonát se vyrábí v čiré hladké, nebo bronzové krupičkové barevné variantě. Čirá, hladká varianta, má výborou tepelnou i světelnou propustnost a dobře izoluje. Bronzová, krupičková varianta odráží IR záření a nabízí větší rozptyl světla, nevzniká tak skleníkový efekt a je tak vhodná pro zastřešení pergol a přístřešků. Další variantou je trapézový polykarbonát ve stříbrné barvě, který díky matnému efektu dokonale chrání prostor pod přístřeškem proti přímému světlu, zároveň prostor pod přístřeškem je dostatečně prosvětlen.

Plný polykarbonát je dostupný v mnoha barevných variantách. Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty. Díky speciální úpravě barevné desky odráží světlo a nevzniká skleníkový efekt.

Jak vybrat vhodný materiál

Důležité je sledovat kvalitu materiálu a jeho složení. Levný materiál nemusí mít velmi dlouhou životnost a již po jednom roce ztrácí propustnost světla, mění svou barvu a křehne. Výběrem kvalitního materiálu předejdete nežádoucím změnám na polykarbonátových deskách. Životnost kvalitních desek je 20 až 35 let.

Dalším důležitým parametrem je hmotnost desky. Odlehčené desky jsou náchylnější pro mechanické poškození vlivem klimatických změn. POZOR. Na trhu se objevují desky, kterým je snížena hmotnost na úkor kvality za výhodnější cenu. Garantujeme kvalitní materiál za nejvýhodnější ceny. Levnější varianty desek na trhu tedy nezaručují 100 % kvalitu.

Na trhu a na internetu jsou v nabídce i polykarbonátové desky pod renomovanou značkou s plošnou hmotností 1,3 kg. To je o 30% méně materiálu a tím o 30% horší vlastnosti! Zákazník, který jde na internetu jen po ceně desky síly 10 mm sice ušetří 30–50Kč, ale při prvním sněhu nebo krupobití zjistí, že se to nevyplatilo.

Rozdíl může být v množství přidaného regranulátu, který výrazně zhoršuje mechanické vlastnosti materiálu. Desky jsou pak křehčí a náchylnější na poškození kroupami. Na první pohled není pro laika možné obsah regranulátu odhalit.

Renomovaní výrobci do polykarbonátových desek přidávají pouze do 3% této příměsi, která může snížit cenu desek. Kilogram kvalitního granulátu stojí 10-ti násobek ceny regranulátu! Setkali jsme se s případy, kdy laboratorním měřením byla odhalena přítomnost až 95% regranulátu v deskách z Asie a zemí bývalého Sovětského svazu.

Proč je polykarbonát lepší než sklo

Mezi hlavní přednosti polykarbonátu patří lehkost. Díky své lehkosti a pevnosti je s polykarbonátovými deskami mnohem snažší manipulace. Jejich odolnost i skrze jejich nízkou hmotnost je na rozdíl od skla větší. Díky technologii uzamykání dutinek je možné zabránit pronikání vlhka do prostoru. Polykarbonátové desky navíc chrání před UV zářením a izolují teplo. Na rozdíl od skla je polykarbonát netříštivý a pevnější. Při jakémkoliv poškození nehrozí nebezpečí zranění. Polykarbonát je také odolnější vůči nepříznivým klimatickým změnám. Oproti sklu je zpracování a formátování polykarbonátu na požadované rozměry jednodušší.

CO VÁS MÁ UPOZORNIT NA TO, ŽE SE JEDNÁ O NEKVALITNÍ MATERIÁL? EXTRÉMNĚ NÍZKÁ CENA DESEK

Pokud narazíte na materiál, který je na první pohled obdobný a přitom mnohem levnější, jedná se o jasný signál, že něco není v pořádku. Kvalitní granulát Makrolon s kvalitními a garantovanými vlastnostmi, který se pro výrobu polykarbonátových desek v Evropě používá, má svou hodnotu a není možné ho nakoupit za polovinu ceny.

NEZNÁMÁ NEBO ŽÁDNÁ OBCHODNÍ ZNAČKA Pokud narazíte na materiál, který je vyroben a prodáván pouze jako polykarbonátová deska, nemáte žádnou jistotu ohledně její kvality, podílu regenerátu nebo jiných příměsí, kvality UV stabilizované vrstvy a plošné hmotnosti. I když může deska vypadat na první pohled v pořádku, časem může žloutnout, praskat a rozpadat se.

NEKOMPLETNÍ CERTIFIKACE V RÁMCI EU Výrobek nemá kompletní certifikaci v rámci EU vyžádejte si před objednáním od prodejce kompletní certifikaci materiálu z hlediska českých i harmonizovaných evropských norem. Zejména certifikát Reakce na oheň dle ČSN EN 13501–1, Prohlášení o shodě a Protokol o odkapávání hmot dle ČSN 73 0865:1. Materiály pochybné kvality nemají kompletní certifikaci v rámci EU.

PODEZŘELÉ MÍSTO PRODEJE Zásadně nenakupujte materiál na aukčních serverech nebo v internetových bazarech. Kombinace výhodné ceny a pochybného místa prodeje by vás měla varovat. Reklamace výrobků nakoupených tímto způsoben je obvykle nemožná.

Zpět na Novinky